Spis treści
Beskid Makowski, nazywany również Beskidem Średnim, położony jest w środkowej części zewnętrznych Karpat Zachodnich. Teren ten słynie z łatwych szlaków, uroczych zakątków i wartych zwiedzenia miast. Dlatego też cieszy się dużą popularnością, nieustannie przyciągając tłumy turystów.
Topografia i klimat
Ten położony w Polsce łańcuch górski ma ok. 900 km2 powierzchni, ok. 60 km długości i 15 km szerokości. Według granic wyznaczonych przez Jerzego Kondrackiego sąsiaduje on z:
- Pasmem Babiogórskim, Kotliną Rabczańską oraz pasmem Orawskie Beskidy (od południa)
- Pogórzem Wielickim (od północy)
- Beskidem Małym, Beskidem Żywieckim oraz Kotliną Żywiecką (od zachodu)
- Beskidem Wyspowym (od wschodu).
Najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego to Mędralowa, mierząca 1169 m. W skład łańcucha górskiego wchodzi wiele pasm górskich oraz wzniesień. Są to m.in. Pasmo Babicy, Chełmu, Laskowskie, Pewelskie, Przedbabiogórskie oraz Koskowej Góry. Tereny te cechują się budową z piasków magurskich, pomiędzy którymi znajdują się też łupki. W omawianym regionie występują częste wahania temperatury, wiosna jest długa i deszczowa, natomiast jesień z reguły sucha.
Flora i fauna Beskidu Makowskiego
Na terenie Beskidu Makowskiego podziwiać można pojedyncze wielowiekowe drzewa. Są to m.in. dorodne lipy, które rosną na cmentarzu myślenickim w Dobczycach i alei dębowej w parku Drogini. Oprócz tego łańcuch górski charakteryzuje się występowaniem wielu niskopiennych roślin, które zauważyć można na łąkach i w podszyciu lasów. Należą do nich np.: sasanka, dziurawiec, zawilec, marzanna wodna, żywokost sercowaty i żywiec gruczołowaty. Teren porastają również liczne cisy, jawory i jesiony. Jeśli chodzi o świat zwierząt, natknąć się tam można na dużą ilość saren, jeleni, zająców oraz dzików. W Beskidzie Makowskim podziwia się również liczne ptactwo (turkawki, drozdy, muchołówki, trznadle, sowy, gile, dzięcioły) oraz nietoperze. Wybierając się na jeden z licznych szlaków, nie trudno spotkać żmiję zygzakowatą lub jaszczurkę zwinkę.
Beskid Makowski jako teren turystyczny
Jedną z niewątpliwych zalet Beskidu Makowskiego jest niewielki zgiełk, spowodowany brakiem dużych tłumów turystów. Dzięki temu jest on doceniany głównie przez osoby, które cenią sobie kameralność i szukają niezadeptanych jeszcze szlaków. Najchętniej odwiedzanymi miejscowościami w regionie
- Sucha Beskidzka
- Kalwaria Zebrzydowska
- Myślenice
- Maków Podhalański.
Turyści mogą zatrzymać się na nocleg w jednym z wielu hoteli lub ośrodków turystycznych w którymś z wymienionych powyżej miast. Można także skorzystać z jednego ze schronisk turystycznych. Na Kudłaczach dostępne jest schronisko prowadzone przez PTTK. Oprócz tego znaleźć można tam schroniska prywatne, natomiast pod szczytem Jałowca usytuowane jest „Opaczne”. Na przełęczy Klekociny znajduje się „Zygmuntówka”. Wędrowcy mogą schronić się również w chatkach studenckich, takich jak: „Chatka Elektryków” (pod Laskiem) i „Pod Solniskiem” (na polanie Adama).
Do schronisk dotrzeć można pieszo lub też busami kursowymi. Obiekty dysponują pokojami dla turystów oraz przestrzenią, na której można rozbijać namioty. Ceny za nocleg wahają się od 15 do 30 zł za osobę, poza tym honorowane są zniżki dla członków PTTK, honorowych krwiodawców, uczniów, grup zorganizowanych i innych osób uprzywilejowanych. Poza noclegiem, w schronisku można spędzić przyjemnie czas i poczuć nietypowy klimat. Gościom oferowane jest również pyszne, regionalne jedzenie. Cena za śniadanie oraz obiadokolację wynosi jednak zwykle kilkadziesiąt złotych. Ponadto, w schroniskach przygotowuje się dla gości szereg niebanalnych atrakcji, takich jak np. pieczenie barana lub występ kapeli górskiej.
Główne szlaki turystyczne
Turyści, wybierając się w Beskid Makowski, najczęściej jako miejsce startowe wybierają któreś z następujących miast: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice lub Sucha Beskidzka. Zależnie od wyboru konkretnego pasma górskiego, zdecydować się można na różnego rodzaju szlaki. Najważniejszym jest z pewnością Mały Szlak Beskidzki. Liczy on 137 km i jest oznaczony kolorem czerwonym. Ta piesza trasa rozpoczyna się od Straconki i wiedzie w kierunku Beskidu Wyspowego. Zdobyć można na niej również specjalną odznakę PTT. Początkowo trasa wiedzie pośród zabudowań, następnie wchodzi w las i pnie się na kolejne szczyty. Oprócz tego do wyboru są również Główny Szlak Beskidzki lub szlaki rozpoczynające się w takich miejscach, jak np.: Zawoja Dolna, Maków Podhalański, Krzyżówki, Ślemień, Bieńkówka, Lubień lub Budzów. Poszczególne szlaki oznaczone są kolorami czerwonym, niebieskim, czarnym, żółtym lub zielonym.
Atrakcje w Beskidzie Makowskim
Beskid Makowski słynie z wygodnych ścieżek oraz płaskich grzbietów, które każdego roku przyciągają miłośników narciarstwa biegowego oraz rowerów górskich. Ponadto w okolicy jest wiele wartych zwiedzenia miejsc. Należą do nich z pewnością zabytkowe kościoły, takie jak Klasztor Kanoników Regularnych, zamek Komorowskich oraz Muzeum Regionalne Ziemi Suskiej. Wszystkie powyższe obiekty znajdują się na terenie Suchej Beskidzkiej, jednak nie należy zapominać również o Kalwarii Zebrzydowskiej, w której znajdują się Sanktuarium Maryjne oraz Park pielgrzymkowy. Jako cel podróży warto obrać także szczyt Lubomir, na którego szczycie znajduje się wieża widokowa oraz obserwatorium astronomiczne otwarte dla turystów. Ciekawą atrakcją jest z pewnością także Lanckorona, charakteryzująca się urokliwą, drewnianą zabudową. Na rynku zobaczyć można interesujące architektonicznie budynki, poczuć szczególny klimat i podziwiać górujące nad wioską ruiny zamku, wybudowanego jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego. Beskid Makowski jest z pewnością miejscem wartym odwiedzenia, poszczycić się bowiem może wysokiej klasy zabytkami, pięknymi widokami oraz ciekawymi szlakami.