Wąwozy kojarzą ci się z krajobrazem południowych rejonów USA? W Polsce również mamy ich całkiem sporo – równie zachwycających, nie tylko charakterystyczną budową geologiczną, ale i pięknem polskiej, górskiej przyrody. Jednym z nich jest Wąwóz Homole – sprawdź, dlaczego warto zobaczyć go na własne oczy.
Historia Wąwozu Homole
Wąwóz Homole znajduje się w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki w pobliżu Szczawnicy. Rejon ten już w XV wieku był punktem zainteresowania – jeszcze nie miłośników gór, a poszukiwaczy skarbów. Wokół wąwozu krążą liczne legendy opowiadające o bogactwach, jakie mają skrywać się w jego okolicy. Średniowieczne zapiski mówią o zamku Homole, słynącym z bogactwa. Faktyczne badania przeprowadzone w okolicy wąwozu wskazują, że znajdowała się tam twierdza warowna. Podczas prac archeologicznych znaleziono tu zabytkowe elementy zabudowań, jak i przedmiotów użytku codziennego, w tym ceramiki. Ruiny zamku nie zostały jednak zrekonstruowane, a sam wąwóz wkrótce został przeznaczony pod wypas owiec – aż do utworzenia w nim rezerwatu przyrody.
Walory turystyczne
Wąwóz Homole możemy zwiedzać spacerując po specjalnie wyznaczonych ścieżkach oraz mostkach kilkukrotnie przebiegających przez potok Kamionka. Przed wejściem na jego teren napotkamy tablice informujące o historii wąwozu. W okolicy zaobserwować możemy skały Wapiennik i Grzebień, jak również Niską Skałę i Wysoką Skałę – o czerwonawym zabarwieniu wynikającym z wysokiej zawartości żelaza. W pobliskiej Dubaltowskiej Dolince możemy odpocząć po wędrówce – przewidziano tu ławki i stoły dla turystów. Przez wąwóz Homole przebiega zielony szlak turystyczny.