Spis treści
- Spanie na dziko – Wskazówki
- Spanie na dziko Europa
- Spanie na dziko w Polsce
- Dziki kemping w krajach skandynawskich
- Spanie na dziko w Europie
- Albania
- Austria
- Belgia
- Bośnia i Hercegowina
- Bułgaria
- Chorwacja
- Republika Czeska
- Cypr
- Dania
- Estonia
- Hiszpania
- Anglia
- Szkocja
- Francja
- Niemcy
- Grecja
- Węgry
- Islandia
- Irlandia
- Włochy
- Kosowo
- Łotwa
- Litwa
- Luksemburg
- Malta
- Macedonia
- Czarnogóra
- Holandia
- Portugalia
- Słowacja
- Słowenia
- Szwajcaria
- Rumunia
- Turcja
- Spanie na dziko w Europie Wschodniej
- Rosja
- Gdzie znaleźć miejsce na spanie
Spać na dziko można na wiele sposobów. Pod gołym niebem, w namiocie, albo w samochodzie. Wszystkie te możliwości mają swoje wady i zalety. Spanie na dziko niestety, nie wszędzie jest dozwolone. Dotyczy to samej polski jak i europy.
Spanie na dziko – Wskazówki
Wybierz dobre miejsce biwakowania – Nie rzucaj się w oczy. Znajdź miejsce do nocowania odpowiednio wcześniej, aby uniknąć pobudki na czyimś polu. Również zaleca się wczesne pozbieranie się rano, zwłaszcza jeśli nocujesz blisko ludzi, szlaków, itp. Unikaj biwakowania w dużych grupach.
Zostaw miejsce takie jakie zastałeś – Posprzątaj po sobie. Nie niszcz przyrody. Rozpalaj ognisko tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
Nocuj jedną noc – następnie zmień miejsce. Wiele krajów zezwala na jednodniowe dzikie noclegi. W razie kontaktu z policją powiedz, że chwilowo odpoczywasz i za parę chwil się zbierasz.
Spanie na dziko Europa
Zasady spania na dziko różnią się w zależności od kraju, w którym jesteśmy, ale też od formy naszego noclegu. Czyi jeśli nocujesz pod gołym niebem, to musisz zwrócić uwagę na przepisy dotyczące biwakowania, jeśli śpisz w namiocie może być to uznawane za kemping, inaczej jest jeszcze z spaniem w samochodzie.
W większości krajów europejskich dzikie biwakowanie jest generalnie zabronione, w szczególności w parkach narodowych, rezerwatach przyrody oraz miejscach gdzie zabraniają tego wyraźnie znaki. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości spędzenia urlopu z przygodami na łonie natury. Zacznijmy najpierw od krajów, w których legalne jest rozbicie namiotu i spanie pod gwiazdami.
Są to kraje takie jak Szwecja, Norwegia, Irlandia, Estonia, Łotwa i Hiszpania. W tych krajach dozwolone jest nawet rozbicie namiotu i pozostawienie go w tym samym miejscu przez kilka dni. Oczywiście to ogólne zezwolenie dotyczy tylko gruntów państwowych, a nie własności prywatnej. Kemping na terenach prywatnych jest możliwy tylko za zgodą właściciela, więc zanim rozłożysz się na czyimś polu, zapytaj się, czy nie ma nic przeciw temu.
Spanie na dziko w Polsce
W Polsce co do zasady nie ma problemu z biwakowaniem na dziko. Jako jedno z niewielu Państw w Europie, u nas można nocować na biwakach czy w kamperach “na dziko”, czyli poza wyznaczonymi miejscami i kempingami.
Należy jednak unikać parków narodowych i krajobrazowych. Zabrania tego ustawa o ochronie przyrody. Biwak jest także zakazany w lasach. We wszystkich tych miejscach mogą być wyjątki w miejscach do tego przeznaczonych. Więcej znajdziesz na stronie: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/biwakowanie. Dodatkowo trzeba uważać na miejsca prywatne.
Spanie na dziko w Skandynawii
Norwegii, Szwecji i Finlandii mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Wynika ono z przekonania, że człowiek jest integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować.
Dziki kemping w krajach skandynawskich
Dziki kemping w krajach skandynawskich jest mniej lub bardziej bezproblemowym doświadczeniem, jakie można znaleźć. Dzikie biwakowanie jest nie tylko w pełni legalne, ale nawet zalecane. To zasługa słynnego Allemansrätten((https://pl.wikipedia.org/wiki/Allemansr%C3%A4tten)); prawo, które istnieje, aby dać każdemu dostęp do natury.
Szwecja
Według Allemansrätten, jak wspomniano, możesz biwakować na terenach prywatnych, ale nie możesz biwakować w pobliżu jakichkolwiek budynków, a nie w ogrodach lub na działkach otaczających budynki.
Allemansrätten pozwala na pozostanie przez kilka nocy w tym samym miejscu przed przejściem dalej. Jeśli jesteś głęboko w lesie, możesz zostać dłużej bez zmartwień.
Allemansrätten dotyczy tylko mniejszych grup, jeśli jesteś w dużej grupie z wieloma namiotami, musisz poprosić o pozwolenie.
Niektóre parki narodowe i rezerwaty przyrody mają określone zasady dotyczące biwakowania; przeczytaj szczegółowe zasady obowiązujące w Twojej okolicy.
Norwegia
Spanie na dziko w Norwegii nie różni się zbytnio od Szwecji. Musisz zachować odległość 150 metrów od najbliższego zamieszkanego domu. Jeśli chcesz zostać dłużej niż dwie noce, musisz poprosić właściciela gruntu o pozwolenie, nie dotyczy to sytuacji, gdy przebywasz w górach lub na jakimkolwiek innym odległym obszarze.
W okresie od 15 kwietnia do 15 września obowiązuje zakaz palenia ognisk w pobliżu lub w lasach. Z wyjątkiem zatwierdzonych miejsc na ognisko lub w obszarach, w których zagrożenie pożarowe jest mało prawdopodobne, na przykład nad morzem iz dala od drzew.
Finlandia
Finlandia jest również bardzo podobna do Szwecji i Norwegii z Allemansrätten. Istnieją pewne lokalne różnice, ogólnie nie zostawiaj śmieci za sobą, szanują własności i domy ludzi oraz nie szkodź dzikiej przyrodzie.
Spanie na dziko w Europie
Albania
Spanie na dziko w Albanii jest dozwolone i powszechnie akceptowane. Należy unikać parków narodowych i rezerwatów przyrody. Nie rozbijaj się w pobliżu budynków państwowych lub na terenach prywatnych.
Austria
Nie możesz obozować na dziko w Austrii. Ale możesz zrobić zaplanowany biwak na jedną noc, jeśli jesteś w niechronionym lesie.
Więc technicznie rzecz biorąc, jeśli masz śpiwór, a nie namiot, możesz legalnie obozować na dziko w Austrii, jeśli będziesz przebywać poza zakazanymi obszarami (parki narodowe ani rezerwaty).
Belgia
Dziki kemping w Belgii nie jest możliwy. Jest to nielegalne, a do tego w Belgii nie ma tak dużo przyrody. W Belgii jest kilka kempingów, na których możesz rozbić namiot.
Bośnia i Hercegowina
Dziki kemping w Bośni i Hercegowinie jest legalny i nie ma żadnych ścisłych przepisów, wystarczy pamiętać o minach lądowych. Jeśli widzisz znaki ostrzegawcze dla min przeciwpiechotnych, oczywiście nie rozbijaj namiotu w tym obszarze.
Bułgaria
Dziki kemping w Bułgarii nie jest oficjalnie dozwolony, ale jest szeroko tolerowany i praktykowany. Zwłaszcza jeśli pozostajesz w tym samym miejscu tylko przez ograniczony czas. Jeśli zostaniesz miesiącami, możesz mieć problem.
Chorwacja
W Chorwacji nie wolno biwakować na dziko. Na obszarach turystycznych, parkach narodowych i w pobliżu plaż jest to dość surowo egzekwowane.
Jednak z dala od wyżej wymienionych miejsc nie jest to tak surowo egzekwowane, ale i tak groziłoby to mandatem.
Od początku 2022 roku, chorwacka policja mocno pilnuje. Mandaty wynoszą 1500 kun (ok 950 zł), lub 750 kun płacąc gotówką na miejscu.
Republika Czeska
Dziki kemping jest tutaj bardzo podobny do przepisów w Austrii. Namioty nie są dozwolone, ale biwak jest dozwolony przez jedną noc. Niedozwolone jest nawet rozbijanie namiotu na terenie prywatnym za zgodą właścicieli, ale w takich przypadkach policja może “spojrzeć w inną stronę”, jeśli masz wyraźne pozwolenie właścicieli.
Nie ma żadnych zasad zakazujących nocowania w samochodzie w celu przywrócenia zdolności do prowadzenia pojazdu. Więc możesz spać w swoim samochodzie. Mimo, że w teorii jest to niedozwolony dziki kemping.
Cypr
Dziki kemping na Cyprze jest legalny, z wyjątkiem niektórych obszarów chronionych.
Dania
W przeciwieństwie do innych krajów północnej Europy, dziki kemping nie jest legalny w Danii. Możesz biwakować tylko na wyznaczonych kempingach.
Szanse na złapanie nie są zbyt duże z wyjątkiem plaż, na których nocowanie jest są surowo zabronione.
Estonia
Dziki kemping w Estonii jest prawie tak łatwy, jak w krajach skandynawskich. Na terenie będącym własnością rządu możesz przez ograniczony czas swobodnie biwakować w tym samym miejscu, z wyjątkiem parków narodowych i terenów wojskowych.
Hiszpania
Nocowanie na dziko w Hiszpanii może być trochę skomplikowane, zasady są lokalne, a nie krajowe. Policja lub „guardia civil” w Hiszpanii nie waha się przed nałożeniem grzywny, jeśli biwakowałeś w niewłaściwym miejscu. Prawo krajowe stanowi, że możesz biwakować na dziko, jeśli przestrzegasz pewnych zasad; nocujesz nie bliżej niż 100 metrów od morza, omijasz parki narodowe i naturalne, omijasz również własność prywatną, zabytki i strefy wojskowe.
Anglia
Dziki kemping w Anglii i Walii jest niedozwolony.
Szkocja
((https://www.outdooraccess-scotland.scot/))
Francja
Biwakowanie na dziko we Francji jest legalne, ale jest bardziej skomplikowane niż w powyższych krajach. Najlepiej skonsultować się z lokalnym biurem turystycznym, aby upewnić się, jakie zasady obowiązują na obszarze, w którym się znajdujesz.
W skrócie: nie rozbijaj namiotu nad morzem, upewnij się, że jesteś dalej niż 200 metrów od zbiorników na wodę pitną i trzymaj się z dala od jakichkolwiek zabytków lub miejsc historycznych. Unikaj również parków narodowych oraz prywatnych posesji.
Spanie w Vanie. W 2020 zostało ustalone nowe prawo. Dokładnie dotyczące spania w samochodzie o masie całkowitej poniżej 3,5 t((https://spidersweb.pl/autoblog/francja-kamper-przepisy-spanie-na-dziko/)). W mojej opinii bardziej dotyczy osób zawodowo zajmujących się transportem, nie mniej musisz mieć na uwadze, że przepisy są ogólne. W praktyce jeśli przyłapie Cię policja, powiedz, że naprawiałeś podsufitkę w samochodzie.
Niemcy
Dziki kemping w Niemczech jest bardzo podobny do Austrii. Biwakowanie na dziko jest zabronione, jednak każdy kraj związkowy ma swoje prawo dotyczące ochrony przyrody i lasów. Warto je poznać przed wyjazdem na wakacje.
Grecja
Dziki kemping w Grecji jest zabroniony przez prawo. Ale tolerowany w niektórych obszarach.
Jednak podczas badania tego wydaje się, że ludzie są zgodni co do tego, że dziki kemping jest dość tolerowany zarówno przez mieszkańców, jak i urzędników, o ile trzymasz się z dala od obszarów turystycznych, dróg i popularnych plaż.
Węgry
Nocowanie na dziko na Węgrzech jest zabronione. Ale możesz rozbić namiot na 24 godziny.
Islandia
Spanie na dziko na Islandii jest dozwolone, ale nie do końca zalecane, gdyż nie możesz biwakować na żadnej prywatnej ziemi, a na Islandii większość gruntów jest prywatna. Wyjątkiem są sytuacje, gdy właściciel gruntu zezwoli na taką formę noclegu
Irlandia
Nie możesz obozować na dziko w Irlandii. Jednak możesz znaleźć pewne obszary w odległych miejscach, gdzie jest to tolerowane.
Włochy
Dziki kemping we Włoszech nie jest zbyt jasny. Zasady i przepisy obowiązują na poziomie lokalnym, a nie krajowym. Więc różni się w zależności od regionu. Prawdopodobnie nie będziesz mieć żadnych problemów z jedną nocą na łonie natury. Przebywanie w tym samym miejscu przez wiele nocy może wpędzić cię w kłopoty.
Kosowo
Dzikie biwakowanie w Kosowie nie jest oficjalnie zabronione ani legalne.
Łotwa
Spanie na dziko na Łotwie jest akceptowane. Trzymaj się jedynie z dala od parków narodowych, terenów prywatnych i wydm z roślinnością. Jeśli oprócz tego będziesz szanować naturę i otoczenie, nie wydawać głośnych dźwięków ani nie odtwarzać głośnej muzyki itp., Nie będziesz mieć żadnych problemów i możesz cieszyć się dzikim kempingiem na Łotwie.
Po prostu uważaj na znaki zakazujące dzikiego biwakowania, niektóre lokalne przepisy mogą obowiązywać w różnych regionach Łotwy.
Litwa
Spanie na dziko na Litwie lub bardzo podobny do zasad dzikiego kempingu na Łotwie. Jest to legalne w wielu miejscach z pewnymi ograniczeniami. Mogą obowiązywać również lokalne przepisy, więc uważaj na znaki zakazujące dzikiego biwakowania.
Luksemburg
Dzikie biwaki są w Luksemburgu nielegalne, a prawo jest surowo egzekwowane.
Malta
Dziki kemping na Malcie nie jest legalny i nie jest też powszechnie tolerowany.
Macedonia
Biwakowanie na dziko w Macedonii jest niedozwolone, ale jest tolerowane w większości obszarów.
Czarnogóra
Zabrania się dzikiego biwakowania w Czarnogórze, ale jest tolerowane na wielu obszarach. Po prostu trzymaj się z dala od parków narodowych i plaż. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest trzymać się z daleka od obszarów turystycznych.
Holandia
Dziki kemping w Holandii nie jest legalny i nie ma tak dużo dzikiej przyrody, w której można by to zrobić. Istnieje kilka kempingów, na których można legalnie rozbić namiot.
Portugalia
Dziki kemping w Portugalii jest nielegalny, jednak do 2 dni w jednym miejscu powinno się udać. Może to być łatwiejsze poza sezonem, jeśli będziesz trzymać się z dala od plaż.
Słowacja
Na Słowacji możesz robić kemping. Ale musisz trzymać się z dala od parków narodowych i innych obszarów chronionych. Należy również unikać otwartego ognia.
Słowenia
Dziki kemping w Słowenii nie jest dozwolony. Jeśli jednak skończyłbyś to robiąc to poza jakimikolwiek parkami narodowymi lub obszarami chronionymi. Prawdopodobnie nie będziesz mieć przy tym żadnych problemów.
Szwajcaria
Biwakowanie na dziko jest zabronione w dolinach, terenach zamieszkałych i lasach. Ale możesz również znaleźć lokalne wyjątki od tego.
Rumunia
Dziki kemping w Rumunii jest niedozwolony, ale całkowicie tolerowany.
Turcja
Dziki kemping w Turcji jest całkowicie legalny i nie ma prawie żadnych ograniczeń. Izba Turystyki Turcji ma również wiele informacji na temat dzikiego biwakowania.
Spanie na dziko w Europie Wschodniej
Większość krajów w Europie Wschodniej nie ma żadnych praw ani przepisów dotyczących dzikiego biwakowania. Armenia, Gruzja, Ukraina, Białoruś i Mołdawia to kraje, które tak naprawdę nie mają żadnych przepisów zakazujących dzikiego biwakowania, więc możesz obozować w dowolnym miejscu. Wyjątkami mogą być parki narodowe.
Rosja
Spanie na dziko w Rosji jest legalne z takimi wyjątkami jak: ziemia kościelna, ziemia prywatna i w pobliżu zbiorników wodnych.
Poza tym możesz swobodnie biwakować, a nawet rozpalać ognisko (w niektórych suchych miesiącach letnich może być zabronione). Nie zatrzymuj się dłużej niż jedną noc w tym samym miejscu.
Należy jednak pamiętać o obowiązku meldunkowym w Rosji. Za brak wymaganego meldunku grozi grzywna, a w przypadku dłuższego pobytu bez zameldowania nawet wydalenie.
Gdzie znaleźć miejsce na spanie
W tym przypadku pomocne będą strony internetowe o raz aplikacje, jak:
- park4night.com (również aplikacja, link dostępny na stronie)
- Aplikacja: Wild Camping
- Aplikacja: Caravanya
- Aplikacja: StayFree vanlife
1 comment
Ślicznie dziękuję!!!