Spis treści
Samodzielna budowa kampera krok po kroku. Pomysł na busa przerobionego na kampera chodził mi po głowie, od bardzo dawna (pewnie około 2 lata). Cały czas o tym myślałem, jednocześnie oglądając dosłownie setki filmów na YouTube i czytając artykuły na ten temat. Jednak, bałem się podjąć decyzje o zakupie. Bo…
Bo… i wymówek było, milion, a gdy już udawało mi się przekonać samego siebie, pojawiały się kolejne. By bezpiecznie żyć i utrzymać status quo.
Kupno kampera
Planowanie
Jaki masz budżet? Jeśli masz niski budżet, nie musisz robić wszystkiego od razu wzorując się na instagramowych zdjęciach Vanlifersów. Zwłaszcza jeśli budujesz kampera po raz pierwszy.
Ile osób będzie mieszkać w Twoim kamperze? Jeden, dwa, trzy czy więcej? Mieszkasz ze zwierzętami? Więcej osób oznacza więcej miejsca do spania lub dodatkowe rozkładane części sypialne. I nie zapominaj, że będziesz potrzebować wystarczająco dużo wolnego miejsca na spotkania dla wszystkich.
Jaki jest Twój wzrost? Jeśli masz ponad 6 stóp wzrostu, układy, w których łóżko przechodzi przez kampera, uniemożliwiają wygodne wyciąganie się. Ale jeśli jesteś niski, poprzeczne łóżka nie będą problemem. Ile miejsca potrzebujesz? Czy masz dużo ubrań, instrumentów, sprzętu, książek lub innych rzeczy, z którymi po prostu nie możesz się rozstać? Zdecydowanie zalecam minimalizm, ale będziesz potrzebować miejsca do przechowywania wszystkiego, co przyniesiesz.
Chcesz mieć okna i naturalne oświetlenie? Okna i naturalne światło sprawiają, że przestrzeń życiowa jest jasna i otwarta. Ale okna są mniej ukryte, a także uniemożliwiają umieszczanie mebli na pełnej wysokości i powierzchni magazynowych. Niektóre samochody dostawcze mają już okna, a inne nie, ale zawsze możesz zasłonić istniejące lub zainstalować własne.
Potrzebujesz miejsca do siedzenia i pracy? Jeśli pracujesz na komputerze w drodze, rozważ umieszczenie w swoim układzie wygodnej części wypoczynkowej ze stołem. Stoły świetnie nadają się również do posiłków i zgromadzeń.
Czy potrzebujesz prąd? I ile tego prądu? Może wystarczy tylko przetwornica, może potrzebny będzie dodatkowy akumulator, panele słoneczne?
Czy planujesz gotować w swoim kamperze? Jeśli wiesz, że dużo gotujesz, dobrym pomysłem jest uwzględnienie pełnej kuchni ze zbiornikiem na wodę, blatem, zlewem, lodówką i kuchenką. Warto też mieć wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie suchej żywności.
Czy masz duże przedmioty, takie jak rowery terenowe, deski surfingowe lub rowery górskie, które musisz ciągnąć? Warto zaplanować miejsce do przechowywania takich przedmiotów wewnątrz kampera, lub możesz spojrzeć na opcje ich zaczepienia.
Co z toaletą i prysznicem? Czy potrzebujesz pełnowymiarowej łazienki, czy główną łazienką będą te spotkane na kępingach, czy stacjach benzynowych?
Kupiłem Volkswagen T4 Synchro 1993
Może paradoksalnie pomógł w tym rok 2020 i jego niespodzianki z pandemią. Bo, choć na początku roku udało mi się odwiedzić Malagę, okolice, Liverpool i Lwów. To od marca podróżowanie w moim wydaniu praktycznie nie istniało. Jednocześnie, byłem atakowany (na własne życzenie), filmami jak kolejne osoby przerabiają busy i dostawczaki na domy na kółkach. To w końcu sprawiło, że 6 września, kupiłem Volkswagena T4 Syncro, z 1993 roku, z silnikiem o pojemności 2.4l i mocy 78 KM.
Jako, że samochód ma 27 lat, praktycznie od razu trafił w ręce mechanika. Wcześniej trochę nim, jeżdżąc, spisywałem wszystkie ustaki i niedociągnięcia w arkuszu Google (dość szybko lista się powiększała). Lista ta u mechanika oczywiście się tylko powiększała.
Wybór ten padł przede wszystkim ze względu na popularność oraz małe rozmiary. Wychodzę z założenia, że będzie łatwiej go prowadzić bez doświadczenia, łatwiej znaleźć miejsce, mniej rzucać się w oczy itp. (mam 165 cm wzrostu, więc pewnie na to też trochę inaczej patrzę 🙂 )

Kupno kampera – o czym warto pamiętać
Kupując busa z zamiarem przebudowy na kampera, musimy mieć na uwadze, że jest to wieloletnie auto przeznaczone przede wszystkim do pracy. Małe auto miejskie po 10 latach może mieć 100 000 km przebiegu, ale na pewno nie samochody tego typu.
Pomimo zapewnień sprzedawcy i sprawdzenia samochodu, może się okazać, że wymagana będzie naprawa z remontem silnika włącznie. Dlatego choć może udać się kupienie taniej “bazy” trzeba mieć w zapasie gotówkę na usprawnienie techniczne samochodu. Zwłaszcza, że chcemy nim bezpiecznie wyjechać i przede wszystkim wrócić z podróży.
Nie inaczej było w moim przypadku. Po umówieniu się na klasyczny serwis po zakupie (olej, rozrząd, płyny, filtry, itp.) w trakcie prac, pojawiały się to coraz to nowe mankamenty. Część z nich na pewno można było by zrobić w późniejszym czasie, ale wolałem je wykonać od razu i nie ryzykować niepotrzebnych przygód.
Budowa kampera
Budowę kampera można podzielić na etapy, by znowu mieć w pewien sposób plan, który pozwoli nam uniknąć błędów przez co zaoszczędzić.
Przygotowanie – Czyszczenie
Izolacja
Zabezpieczenie zarówno przed chłodem jak i przed gorącem. Dobra izolacja to również mniej wilgoci, mniejsze problemy z kondensacją i brak pleśni.
Podłoga
Odporna i łatwa w utrzymaniu czystości. W przypadku starszych busów, prawdopodobnie potrzebna będzie dodatkowa praca związana z naprawą na przykład dziur oraz dodatkowe zabezpieczenie nową warstwą farby.
Meble
Praktyczne i lekkie.
Elektryka
W zależności od potrzeb. W przypadku pracy zdalnej z kampera, warto rozważyć solar i dodatkowe akumulatory.
Woda
Zarówna czyta jak i szara (zużyta, brudna). Ile jej potrzebujemy, do czego będziemy ją używać?
Kuchnia
Co i ile planujemy gotować? Może w dużej mierze wystarczy kuchenka przenośna, lub nawet turystyczna? Dodatkowo może grill,
Ogrzewanie
Czy będziemy wybierać “zimne” kierunki, czy będziemy używać kamper również zimą?
Wyposażenie dodatkowe
Wszystko co może się przydać.
Lista rzeczy, które warto mieć (wersja lekko survivalowa):
- Latarka
- Śpiwór
- Namiot
- Kuchenka turystyczna
- Garnki / naczynia / sztućce
- Chusteczki / Chusteczki nawilżone
- Płyn do dezynfekcji
- Spray na komary, owady
- Zapasowa ładowarka
- Soczewki kontaktowe jeśli nosisz
- Zapalniczka / krzesiwo
- Kompas
- Nóż / Skierka / Saperka
- Apteczka
Więcej o pakowaniu się (nie tylko do kampera), przeczytasz we wpisie: https://tuitam.pl/check-lista/
Zabezpieczenie
Zabezpieczenie kampera przed kradzieżą.
Waga samochodu
Waga samochodu jest bardzo ważna pod względem posiadanego prawa jazdy, oraz innych przepisów w ruchu drogowym. Trzeba pamiętać, że prawo jazdy na kategorię B, pozwala kierować pojazdami do 3,5 tony. W pełni załadowanego, również z pasażerami.
Mniejsza waga to również prostsze prowadzanie i mniejsze spalanie.
Ważne jest również by starać się rozprowadzić wagę równomiernie w samochodzie. Tak by żadna z części nie była przeładowana.
Przeróbka busa na kampera przepisy
Wkrótce aktualizacja.
Grupy na Facebook
Na grupach Facebook można spotkać wielu, często już doświadczonych specjalistów od busów, vanów, i przerabiana kamperów.
CamperMajstry – https://www.facebook.com/groups/1817720548508739
VW T4 Polska – części nowe, używane, ogłoszenia – https://www.facebook.com/groups/vwt4polska.ogloszenia