Spis treści
Przedmiot opowieści, anegdot i żartów, jednak nikt z nas nie chciałby doświadczyć go osobiście. Wiatr halny w polskich górach to zjawisko, wobec którego należy wykazać odpowiedni respekt – niejednokrotnie stał się przyczyną dużych zniszczeń. Przedstawiamy garść ciekawostek na temat tego pogodowego fenomenu.
Halny – wiatr typowo polski
Halny jest rodzajem wiatru, który spotkamy tylko w południowej Polsce – Karpatach i Sudetach. To wiatr fenowy, który największą siłę wykazuje na Podhalu. Halny jest ciepłym, suchym wiatrem wiejącym z gór ku dolinom. Często wiąże się ze zniszczeniami zabudowań i lasów. Halny najczęściej występuje w okresie jesiennym, czasem także we wczesnowiosennym.
Jak powstaje?
Halny powstaje na skutek różnic ciśnień pomiędzy sąsiednimi stronami grzbietów górskich. Musi być ona na tyle duża, by po jednej stronie powietrze mogło się wznosić, a po jej przekroczeniu – opaść. Towarzyszące halnemu warunki to również duża wilgotność powietrza.
Halny, a ludzki organizm
Czy wiesz, że w czasie występowania halnego, mieszkańcy gór w dużej części skarżą się na dolegliwości takie jak bezsenność czy ból głowy? Wszystko za sprawą gwałtownych zmian ciśnienia. Halny może być bardzo groźny dla osób cierpiących na choroby układu krwionośnego.
Skutki pogodowe
Halny przekłada się na wyższą temperaturę powietrza, a tym samym wysuszanie gleb. Jesienią przyspiesza dojrzewanie nasion, zimą powoduje zanik pokrywy śnieżnej.
Z halnym nie ma żartów!
Będąc w górach należy na bieżąco śledzić pogodowe alerty. Wyprawa wówczas, gdy halny szaleje może być dla nas niebezpieczna.